O mnie

Cześć,
nazywam się Alicja Kołakowska i prowadzę pracownię artystycznej ceramiki użytkowej Kotakura Studio. Cieszy mnie, że tu jesteś.

 

Kim jestem?

Jestem artystką  i uwielbiam wyrażać się przez tworzenie przedmiotów i naczyń, które ozdabiają codzienność. W moim życiu od zawsze obecna jest sztuka – maluję, rysuję, szyję – jednak to właśnie w ceramice znalazłam formę ekspresji, która pozwoliła mi na połączenie walorów estetycznych i użytkowych. Można z niej korzystać każdego dnia i jednocześnie zachwycać się jej pięknem. Działam zadaniowo, chociaż lubię tworzyć intuicyjnie. Balans i harmonia to dla mnie ważne tematy na drodze odkrywania i zakochiwania się w życiu.

 

Dlaczego glina i ręczne tworzenie ceramiki?

Moja pracownia Kotakura położona jest w lesie, a otaczająca przyroda jest częstym motywem w mojej twórczości. Glina to niesamowity materiał, który dostępny jest od wieków i uważam, że  nadal warto do niej sięgać. Żywioł ziemi jest niesamowicie silny i stabilny, daje nam wsparcie oraz uziemienie, które pozwalają zbalansować szybkie tempo współczesnego świata. Fascynuje mnie także unikalność rękodzieła – nie ma dwóch takich samych ceramicznych kubeczków, tak samo jak każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

 

Skąd czerpię pomysły, czyli moje inspiracje

Najwięcej pomysłów czerpię, z obserwacji codzienności – widzę, co jest potrzebne, czego brakuje, co mnie porusza, czego poszukują osoby, które spotykam. Uważność dostarcza mi niezwykłych inspiracji, które później przenoszę na ceramikę. Zdobienia oraz szkliwienia na talerzach to również efekt mojego zachwytu naturą. Proces malowania glinianych naczyń, które później szkliwię i wypalam, jest moim ulubionym momentem. Lubię to uczucie, gdy wyrazem mojej kreatywności są niepowtarzalne przedmioty.

 

Ważne idee, które mi towarzyszą

Tworząc ręcznie robioną ceramikę zależy mi na zwróceniu się ku naturze. Z szacunku dla naszej planety wykorzystuję ekologiczne materiały i działam w duchu zero waste.

Moim hasłem przewodnim jest też pragnienie zwrócenia uwagi na piękno codzienności. Artystyczna ceramika nie musi być tylko ozdobą na półce, a wręcz przeciwnie, powstaje, aby móc się nią cieszyć i korzystać z niej na co dzień.

 

 

Cenię unikalność, dlatego nie znajdziesz tu mechanicznie produkowanych przedmiotów. Moje projekty oraz poszczególne serie są bardzo różnorodne. Uważam, że to właśnie w tym tkwi największe piękno i siła – w różnorodności, która składa się na jedną całość. Ja i Ty różnimy się, a jednak jesteś tu ze mną, co bardzo mnie cieszy i dziękuję Ci za to.

Alicja

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl